Title

Jeste li sigurni?

Forum Kada zvati veterinara- Znakovi koji upućuju na bolest (27)

Kada zvati veterinara- Znakovi koji upućuju na bolest (27)

Mïa 
Citat | prije 7 godina

Nadam se da tema ne postoji,pregledala sam podforum zdravlje,briga i liječenje gdje bi tema trebala bit ako je ima,no nisam našla,nadam se da opet nisam fulila..

Ovo prenosim s jednog drugog foruma,meni je puno pomoglo,mislim da će i svima vama
Riječ je,kao što i naslov govori,o znakovima koji upućuju na neke bolesti kod pasa,pa pročitajte,veoma je zanimljivo i poučno

Kada je stvarno hitni slučaj?
Slučajevi koji zahtjevaju hitnu veterinarsku pomoć (i kod štenaca i kod odraslih pasa):
- pas je zadobio bilo kakvu vrstu traumatske povrede – pao je, pogodio ga je auto ili bicikl
- sumnjate na prijelom
- pas krvari iz bilo kojeg dijela tijela, uključujući i krv u urinu ili stolici
- sve povrede oka, čak i u slučaju da vam se povreda čini laganom
- desni ili usta psa su blijede i/ili ljubičasto-plave boje
- pas ima poteškoća pri disanju
- pas je kolabirao, izgleda slabo, gubi svijest i /ili je imao više od jednog napadaja tog tipa
- pas se jako trese, drhti
- pas je iznenada postao depresivan i ima groznicu
- povraćanje ili proljev koji traju duže od 24 sata
- pas ne može urinirati
- pas se guši ili izgleda kao da je progutao neki strani predmet
- znate da je pas progutao nekakve lijekove ili otrov
- kuja koja se šteni ne može ošteniti jednog štenca niti nakon 5, 6 sati

infektivne bolesti kod štenadi

Najčešće infektivne pseće bolesti su pseći distemper?, vrlo zarazni virus koji se zrakom prenosi sa psa na psa, najčešće kihanjem te pseći parvovirus, koji se širi zaraženim fekalijama. Također je vrlo zarazan. Obje bolesti su vrlo ozbiljne i često smrtonosne i mogu ostaviti trajne posljedice na pse koji ih prebole. Najbolji način liječenja je preventiva cijepljenjem.
Druge vrste bolesti koje pogađaju i štenad i odrasle pse su infektivni pseći hepatitis koji je u današnje vrijeme vrlo rijedak zahvaljujući cijepljenju, te infektivni traheobronhitis koji se također prenosi zrakom. Postoje i druge brojne probavne bolesti koje mogu uzrokovati simptome slične simptomima parvovirusa.

Bolesti specifične za štenad

Oralna papilomatoza:ovo je relativno rijetka bolest u mladih pasa koja uzrokuje benigne, ali izgledom zastrašujuće izrasline na jeziku i u ustima. Prenosi se sa psa na psa direktnim kontaktom i lizanjem, ali i preko zajedničkih posuda za jelo i igračaka. U većini slučajeva bolest prolazi sama od sebe kako pas raste i kako mu imunitet jača. Ponekad je potrebna operacija ne bi li se uklonile izrasline.

Pseći herpes:ovaj herpes pogađa štence u dobi od 1 dana do 3 tjedna, i može ih ubiti za manje od sat vremena. Štenčić koji je inače bio zdrav i živahan u trenu postaje izuzetno bolestan, cvili i ne sisa. Rijetko kad se pojavi groznica. Kuje koje su zaražene ovim herpesom imaju kvržice u vagini popraćene upalom. Štenci koji se uspiju oporaviti od ove bolesti bit će prijenosnici herpesa nekoliko mjeseci. Kućna njega i briga su jedini načini na koji im se može pomoći.

Infekcija pupčane vrpce:štenad se također može zaraziti ovom infekcijom od koje se mogu jako razboljeti pa čak i umrijeti ukoliko ih ne liječi veterinar

Oftalmis neonatorum:ovo je akutna bakterijska upala očnih kapaka, relativno česta kod tek oštenjenih psića. Oba kapka nateknu, a oči morate redovito ispirati i mazati antibiotskom masti koju vam propiše veterinar.

Mliječni toksični sindrom:štenci koji su pogođeni ovim sindromom su napuhani, cvile, imaju zelenkastu stolicu i crvene analne otvore. To ukazuje na nepodnošljivost mlijeka njihove majke. Odvedite kuju veterinaru koji će joj dati odgovarajuću hormonalnu i antibiotsku terapiju, a štenci neka ostanu kod kuće – hranite ih sami za to vrijeme.

Hipoglikemija– nizak šećer u krvi: ovo je vrlo česta pojava kod štenaca malih pasmina. Uzrok mogu biti akutni stres i/ili nepravilno razvijen hormonalni sustav i preslaba proizvodnja enzima. Simptomi su slabost mišića, trzanje, depresija i nakon nekog vremena kolabiranje organizma. Potrebna je hitna veterinarska pomoć. Veterinar će štenetu dati 50% dektrozu kako bi mu naglo podigao razinu šećera u krvi. Dok čekate veterinara, dajte štencu malo meda - brzo će se absorbirati u organizmu.

Šuga- mali psići izloženi su crvićima koji mogu izazvati šugu. Bolest će te prepoznati po dijelovima tijela koji su ostali bez dlake, naročito u predjelu njuške, ušiju i nogu. Ponekad se štenci češu i grizu. Ukoliko sumnjate na šugu brzo otiđite veterinaru.

Mïa 
Citat | prije 7 godina
uredio/la
Mïa 

I još jedan tekst :

U nastavku će biti opisani simptomi nekih bolesti kako biste lakše prepoznali trenutak u kojem neizostavno treba potražiti veterinarsku pomoć, a nikako nije preporučljivo da sami postanete veterinari i dijagnostičari. Uz ove podatke moći ćete s većom pozornošću promatrati psa pa ćete svojem veterinaru pružiti podrobnija i korisna zapažanja o početnom tijeku bolesti. Kada se pas razboli nemojte odmah pomisliti na najgore, ali nemojte biti ni lakomisleni.

Agresivnost.
Kada pas iznenada počne režati na vas ili vas čak pokuša ugristi vjerojatno ga negdje nešto boli, a možda ste mu upravo dodirnuli bolno mjesto. Povod za agresivnu reakciju može biti promjena okoline ili samo promjena pokućstva. Na kraju krajeva može biti i nešto ozbiljno. Uzroke nenadanih pojava agresivnosti svakako ne smijete zanemariti i morate izaći s njima na kraj.

Pomanjkanje apetita.
Kod te pojave najprije izmjerite tjelesnu temperaturu, proučite izmet, učestalost mokrenja i boju urina. Ukoliko je tjelesna temperatura povišena, a opće stanje psa oslabljeno, treba potražiti veterinara. Pomanjkanje apetita često ćete zamijetiti kod "zaljubljenih" mužjaka i kod prividno skotnih ženki.

Suzne oči.
U lakšim oblicima bolesti (ako se radi o lošem obliku prehlade), dostatno će biti ispiranje kamilicom. No, ukoliko proces upale prati povišena tjelesna temperatura, radi se o zaraznoj bolesti, kao što je npr. štenećak. Upala očnih sluznica najčešće nastaje zbog stranog tijela u oku, prašine, nadražljivih tvari itd. Možda se radi i o alergiji, tj. o tako zvanoj peludnoj bolesti koja je kod pasa sve češća.

Otežano kretanje.
Najprije treba provjeriti da li se radi o ozljedi. Veterinar će ipak najlakše utvrditi zašto pas šepa. Vi jedino možete zaključiti da li se radi o šepanju sa jedne ili s obiju strana, da li je moguće lokalizirati bol, da li je došlo do šepanja iznenada ili se ono postupno povećalo. Sve su to važni podaci koji će koristiti veterinaru. Pas ponekad šepa samo zbog udarca, dok kod starijeg psa ono može biti izazvano kroničnom upalom zglobova reumom. Šepanje također može biti posljedica displazije kukova, bolesne kralješnice ili teškoća sa cirkulacijom.

Krv u izmetu.
Taj problem može nastati kao posljedica otrovanja i najčešće se događa u kontaktu psa s otrovom za glodavce. Kada se radi o tom otrovu pas povraća. Krv u izmetu može biti znak upale debelog crijeva. Pri pojavi veće količine krvi psa treba odvesti veterinaru.

Krv u urinu.
Krv se u urinu pojavljuje zbog akutne upale bubrega i mjehura, tada pas teže hoda. Kada se u mokraćnom kanalu ili u mjehuru nalazi kamenac pas mokri kap po kap. Često pokušava mokriti, ali ne uspijeva. Odmah ga odvedite veterinaru koji će ga kateterizirati. U suprotnom mu mogu otkazati bubrezi.

Proljev.
Do proljeva dolazi najčešće zbog teškoća s probavom i pogrešnom prehranom. Ponekad je dovoljno da pas jede snijeg (navika koju je dobro spriječiti). Proljev bez povišene temperature, gubljenja apetita i bez promjene u ponašanju obično nije ozbiljnija bolest. Drugačije je kada se radi o krvavoj dizenteriji do koje dolazi kada pas unese u organizam neki krvni otrov. Tada morate odmah poći veterinaru.

Povećana žeđ.
Često je prisutna kada pas jede preslanu hranu ili ako je izgubio previše tekućine zbog povraćanja i proljeva pa mora više piti kako bi nadomjestio izgubljenu tekućinu. Pretjerana žeđ može biti i posljedica šećerne bolesti. Kod ženki, povećana žeđ uz veću tjelesnu temperaturu, ponekad je simptom upale maternice. Skoro u svakom slučaju povećane žeđi treba posjetiti veterinara.

Upala prepucija.
Mnogi mužjaci imaju gnojni iscjedak iz prepucija (vrećica u kojoj se nalazi penis). Radi se o tvrdoglavoj i neprijatnoj bolesti koju može izliječiti samo veterinar. Bolest je češća kod plemenitih pasmina.

Povraćanje.
Povraćanje se najčešće javlja kada pas prebrzo ili previše jede i ako dobija previše kostiju.Učestalo povraćanje upozorava na strano tijelo koje se može nalaziti u želucu ili u jednjaku. U tom slučaju morate odmah potražiti veterinara. Ukoliko povraćanje prati povišena tjelesna temperatura, drhtanje i blijeda sluznica to su znakovi ozbiljnije bolesti.

Otečena njuška.
Najčešće su krivi insekti pa najviše stradavaju psi koji love ose, pčele ili stršIjene. Ubodi osa ili pčela obično ne stvaraju veće probleme. No, njuška može biti otečena i od ugriza zmije, a može se raditi i o bolesnom zubu. I jedno i drugo vrlo je bolno pa pas treba veterinarsku pomoć.

Povišena temperatura.
Obično se radi o bakterijskoj infekciji ili kakvom drugom ozbiljnijem oboIjenju. Dlaka bez sjaja, mutne suzne oči, suha i vruća njuška (što obično i nije pravi alarm da se radi o temperaturi), ili toplije tijelo psa nego inače simptomi su koje treba provjeriti toplomjerom.
Nakostriješena dlaka uvijek nas upućuje na to da sa psom nešto nije u redu. Moramo odmah otići veterinaru.

Otekle dojke.
Može se raditi o lažnoj skotnosti (najčešće kod ženki koje žive u veoma tijesnoj simbiozi s Ijudima) ili o upali mliječne žlijezde. Dojke su otečene i crvene. Ponekad se radi o tumoru. Morate posjetiti veterinara.
Izrasline. Ako primjetite bilo kakvo zadebljanje, a ne znate mu uzrok idite veterinaru. To može biti obična upala lojnice koja će izazvati kao orah veliku izraslinu, što nije, ali može postati opasno. U mnogo slučajeva izrasline treba odstraniti kirurškim zahvatom, pa s time nemojte odugovlačiti. Na anusu ponekad dolazi do zadebljanja zbog upale analnih žlijezda.

Ispadanje dlaka.
Svako proljeće psima ispada dlaka kao posljedica fiziološkog procesa, a nas zanima ispadanje dlake uslijed poremećenog metabolizma ili hormonalnog poremećaja (protiv čega smo još uvijek nemoćni). Dlaka ponekad otpada zbog pomanjkanja vitamina H (biotina). Tada možemo upotrijebiti dobre preparate kao što su petnil ili murnil. Prvi je bolji. Dlaka također može ispadati zbog unutrašnjih nametnika ili kao posljedica gljivičnih bolesti kože. Ukoliko se radi o posljednjem, mjesta bez dlake su okrugla, crvena i svrbe. I bolesti bubrega ili otrov protiv štakora (talij) mogu uzrokovati ispadanje dlake. Posebno su opasna mjesta bez dlaka na glavi i na licu. Ako psa ne svrbi možda se radi o demodikozi koju uzrokuje kožni nametnik. U svim navedenim pri
mjerima treba posjetiti veterinara.

Kihanje i kašljanje.
Do kihanja dolazi kada se psu nešto nađe u nosnoj šupljini, a kašlje kada ima neki podražaj u grlu ili dušniku. Možda mu se nakupilo previše prašine u dišnim putevima ili se jednostavno prehladio. Ne smijemo taj kašalj zamijeniti sa zaraznim kašljanjem uzrokovanim virusom. Do kihanja, u većini slu-čajeva, dolazi prilikom traganja kada pas intenzivno udiše zrak.

Svrab.
Na mjestu gdje psa svrbi razmaknite dlaku i temeljito po-gledajte o čemu se radi. Najčešći uzrok svraba su buhe, zanemarena i neočišćena dlaka, dijabetes ili različite alergijske reakcije kože. Ukoliko ste se uvjerili da buha nema, a svrab ostaje, morate se posavjetovati sa veterinarom. Nije ništa strašno kada se pas povremeno malo počeška, jer i mi to činimo. Stalno češkanje istog mjesta, može izazvati pojavu ekcema tj. površinsku upalu kože. Mjesta koja ne može dohvatiti šapama pas grize ili liže. Dobar razlog za češkanje je i takozvana mikrosporoza bolest koju uzrokuje gljivica zvana microspora. Obično se psi zaraze preko mačke. Uzročnik bolesti ulazi u kožu gdje se počinje razmnožavati. Na tim mjestima nastaju crvene mrlje koje jako svrbe. Bez pomoći veterinara može doći do težih komplikacija. Bolest se prenosi i na Ijude, posebno djecu i žene (nježnija koža). U Hrvatskoj ima tih bolesti svake godine sve više.

Pas drži glavu na stranu.
To je obično znak upale vanjskog zvukovoda ili povrede mozga. Preporučuje se posjeta veterinaru. Ukoliko pas nakon dobrog obroka klizi glavom po podu nemojte istraživati simptome, jer on na taj način čisti gubicu i pokazuje vam da se dobro najeo.

Otresanje glavom.
Problem je vezan uz ušni kanal - u njemu je strano tijelo ili se radi o upali. Odmah vodite psa veterinaru.

Grčevi.
Mogu biti izazvani epileptičkim napadom, silovitim uzbuđenjem ili su posljedica histerije. Grčevi kod ženki koje doje mogu upozoravati na opasnu bolest -postporođajnu groznicu koja nastaje poradi velikog gubitka kalcija u krvi koji se u povećanim količinama izlučuje mlijekom. Intervencija veterinara mora biti brza da se spasi kuja. Iznenadni grčevi upozoravaju na mogućnost otrovanja nekim od nervnih otrova. Grčevi zbog uzbuđenja javljaju se posebno kod ženki, osobito na proljeće i jesen, kada se tjeraju. I tada veterinar može pomoći umurujućim sredstvima.

Zadah iz usta.
U većini slučajeva zadah se pojavljuje zbog pogrešne prehrane, upale desni ili pokvarenih zubi. Ponekad i zbog upale želuca. Želite li riješiti problem, psa mora pregledati veterinar.

Nos.
Njuška psa mora biti vlažna i hladna, iako to nisu pouzdani znaci da je pas uistinu zdrav, kao što ni vruća i suha njuška nije dokaz da je pas bolestan. Njuška nije pouzdan indikator tjelesne temperature. Mnogi psi kada se probude imaju suhu njušku, a ukoliko i kasnije ostane takva izmjerite mu temperaturu. Stalno oblizivanje obično upućuje na za
ključak da nešto nije u redu. Može to biti podražaj u nosu ili bol u grlu. Lizanje njuške nakon uzimanja vode također je znak boli. Upitajte veterinara za savjet.

Blijeda sluznica
upozorava na gubitak krvi, bolesti krvotoka, otrovanje ili stanje šoka. Obično su sve vidljive sluznice rumene boje. Zamjetite li da su vjeđe ili desni izrazito blijedi treba odmah otići veterinaru.
Vožnja kočije
Pas stražnjicom klizi po tlu, pri čemu su zadnje noge dignute i pomaknute naprijed. Razlog može biti:
- nečist analni otvor, dlaka sprečava normalno obavljanje velike nužde i psa to jako svrbi. Uglavnom do toga dolazi kada pas ima rijetku stolicu ili proIjev. Dugodlakim psima češće provjeravajte čistoću analnog otvora. Nakon čišćenja okolinu anusa namažite neutralnom kremom;
- iz anusa visi komad trave;
- kada pas mijenja dlaku oko korijena repa nakupi se dosta dlaka koje uzrokuju svrab. Ovu pojavu spriječit ćete pravilnim češljanjem, pročešljati morate i dlaku na korijenu repa;
- analne vrećice su začepljene. Kada psu podignete rep pod njim ćete pronaći oteklinu. Začepljene analne vrećice može posebnim zahvatom istisnuti samo veterinar. Tekućina u njima jako zaudara;
- analne vrećice su upaljene. Odmah potražite veterinara;
- pas ima trakavicu. U izmetu ćete pronaći članke koji su kod pasje trakavice slični rižinim zrncima, a na dodir se miču. Nametnike morate ukloniti;
- upala crijeva. Pas se češe i liže analni otvor. Upalu crijeva prati proljev i povraćanje. Posjetite veterinara.
Neobično držanje repa je znak ozlijede. Možda su upaljene analne vrećice ili je, kod mužjaka, povećana prostata. Može se raditi i o prijelomu repa. Kod svih tih simptoma treba otići veterinaru.

Zatvorenost.
Javlja se kao posljedica pogrešnih prehrambenih navika - hrana je presuha ili pas jede previše kosti . Kao dijetetnu hranu kod zatvorenosti možemo upotrijebiti vime sa dodatkom mlijeka. Pozitivno djeluju duže šetnje koje potiču probavu.

Pas je lijen.
Uzrok mogu biti bolesti srca ili debljina. Ne smijemo zaboraviti da psi stare brže od nas i pretjerana mirnoća možda je povezana s tim prirodnim procesom.

Nesvjestica.
Kada se pas onesvijesti odvedite ga veterinaru. Možda se radi o čisto slučajnoj nesvjestici - pas možda duže spava pa se naglo digne. Inače ta pojava upozorava na teškoće sa srcem i krvotokom. Možda je to početak epileptičkih napada.

Mokraća.
Kada je tamne boje pas je vjerojatno bolestan, a ako u mokraći ima krvi može se raditi o ozljedi penisa, upali sjemenovoda ili piroplazmozi. Svakako potražite pomoć veterinara.

Zubni kamenac.
Najbolje je redovito odstranjivati zubni kamenac dvaput ili triput godišnje. Kod malih pasmina je to posebno bitno. Žuto smeđe naslage na zubima, od zubnog vrata prema kraju krune, upozorit će vas na ovaj problem. Kosti potpomažu prirodno čišćenje zubnog kamenca i ako ih pas podnosi dobro je dati mu ih jedanput na tjedan. Količinu prilagodite psu. Zanimljivo je da njemački ovčari rijetko dobiju zubni kamenac.

Đani 
Citat | prije 6 godina

Primijetio sam da Maxu povremeno ispada dlaka. Dva-tri snopića. Koda ga je netko povlačio za dlaku,pa mu je ostao snopić dlaka.

Citat | prije 6 godina

ma to je zbog linjanja... Mislim da nemaš razlog za brigu, sve dok mu ne padne dlaka s nekog mjesta i nikako da nova naraste... kao što moja Nera ima na lijevoj strani rebara...

Evo imam i slike:

http://i593.photobucket.com/albums/tt12/antarianera/Slika054-2.jpg

http://i593.photobucket.com/albums/tt12/antarianera/Slika050-1.jpg

Đani 
Citat | prije 6 godina

Ma nije to. Ima normalnu dlaku. Mislio sam da mu možda nešto fali.neki vitamini ili nešto. Hranim ga sa Taste of the wild. Valjda tu ima sve što mu je potrebno.

Petra 
Citat | prije 6 godina

sto bi tek rekao da vidis Lunu kad se pocne linjati........

doslovno hrpice dlaka ispadaju, mozes ih tak povlaciti, a i dok prestane linjanje, ako ju par dana ne prodem uopce cetkom/furminatorom, onak joj mali snopici dlake znaju viriti na predjelu vrata/prsiju... ne znam kako je s retriverima, al za haskije je to normalno da im mozes doslovno grumene dlake povlaciti - pogotovo kad se pocnu linjati pa se ljudi splase jer misle da je pas bolestan ili nesto... al uvijek se mozes obratiti vetu.. ja sam tak nekaj prvi put vidjela kod Lune... kod Belle ne...

Đani 
Citat | prije 6 godina

Znam za haskije da se liunjaju. To je kod njih normalnop. Tješi me što nisam nigdje primijetio područje bezimu. Pojma nemam. Apetit mu je normalan.

Citat | prije 3 godina

Ja imam Shih Tzu-a i jucer navecer sam dosao s njom u kucu poslije duge setnje dao sam joj hrane i nista nije htjela jest samo je popila vode i legla jutros sam zatekao njezinu posudicu za hranu punu kakvu sam je i ostavio. Jutros nije htjela nista jest i lezi u kutu mracnom cijeli dan zensko je i njuska joj je sasvim suha nedavno je povratila i poslije toga nista!!!

Citat | prije 3 godina

veterinaru

Didi 
Citat | prije 7 mjeseci

Hej Antaria help hitno je . Zari smo našli kvrgu , izraslinu veličine večeg oraha , odmah iza prve noge , a malo sa strane od dojke . Tvrda je i mče se pod rukama . Sad smo ju cijelu pregledali i moja mama paničar viče da vidi nešto i kod zadnje noge , meni ta zadnja izgleda više kao oteklina . Zvala sam veticu , doći će tek sutra popodne . Sreća naša šta nam dolaze jer mi nemamo prijevoz , inače taj gazda vet nam je tu u selu ali trenutno ima doma takvu situaciju da njega ne želim uznemiravati , jel to kasno do sutra , ma nadam se da nije .

Citat | prije 7 mjeseci

prije ove poruke na forumu sam vidla onu u pošti, tako da sam ti tamo vec odgovorila. Uglavnom, nije hitan slucaj tako da nema sad razloga za paniku. Bitno da se ipak pregleda, a to cete obaviti sutra. Tad ceo svi biti pametniji. Ja ovako bez da vidim ne mogu nista posebno reci osim nagađati i ajde tjesiti te da ne mora odma sve biti tumor, iako nam to prvo svima pada na pamet. Mozda bi mogla nesto vise reci da znam tocnu lokaciju tih kvrga. Ok za ovu tvrdu iza prednje noge sam shvatila da je onako vise prema cikicama, ali zapravo na podrucku rebara pod kozom. To bi lako moguce bio lipom. To se cesto javlja kod labradora jer su oni cesto i onako spekasti. Uglavnom nista strasno ni opasno. Ako je lipom moze ga se i ne dirati, ali moze se i operacijom maknuti vise radi estetskog izgleda.

Ovaj na zadnjoj nozi, nisam nikako shvatila gdje se tocno nalazi. O tome moze dosta ovisiti, da li je tamo gdje je limfni cvor ili kod guze vise... I koliko sam shvatila ta izraslina je vise oteklina, znaci meksa, mozda bolna, temperirana?

Da se radi o nekom tumoru, on ne bi tako odjednom samo naraso, tako da zbija mislim da nije to u pitanju, jer vec prije bi skuzili na njoj neku tad jos manju kvrgicu. Uglavnom, sutra cemo svi biti pametniji kad veterinarka dode i pogleda.

Angela 
Citat | prije 7 mjeseci

Ajme super da sam vidjela ovu temu, baš mi je korisna! Zippo mi je dobio kamenac, prije mjesec dana sam vidjela i mislila sam da je samo plak. Kupila sam mu onu malenu gumenu četkicu koja se stavi na prst i pokušala maknuti, ali se nije ništa skinulo. Nemam baš iskustva s time, no čini mi se da mu je malo upaljeno zubno meso. Boja je tamnija. Sad sam pročitala da je to znači normalno pogotovo kod malih pasmina.

Samo mi nije jasno, da li se to čišćenje obavlja kod veterinara ili? I da li se plaća kod gradskih ambulanti?

Citat | prije 7 mjeseci

Kod bilo kakvih zahvata na zubima pad mora pod anesteziju. Jer niti jedan pas nece trpiti i biti miran dok mu se nesto brusi i opcenito prcka po zubima. To rade iskucivo veterinari i naravno da se placa jer je to zapravo stomatolosko ljecenje.

Da li taj kamenac ima vec neko vrijeme ili si ga tek sad primjetila? Moguce da radi njega i te upale zubnog mesa ne zeli pretjeran jesti.

Pas si sam cisti zube pomocu hrane, ali one tvrde hrane kao sto su keksici. Zato je dosta bitno da pas ima tako raznoliku prehranu, da ne jede samo kuhano i konzerve. Naravno za to ciscenje se mogu goristiti one tvrde zvakalice. Kost recimo ima samo tu jednu korisnu ulogu, a to je da glodanjem pas cisti zube, no zbog svih drugih losijih stvari koje se mogu desoti radi kostiju, bolje je uzeti te razne zvakalice za dentalnu hugijenu. Također zvakanje igracaka pomaze ciscenju zubi, ali opet govorim o onim gumenim, tvrđim, ne plisane.

U svakom slucaju te stvari za ciscenje pomazu samo da plak i kamenac ne nastanu ili ako je pas izuzetno sklon tome onda bar da uspore proces nastajanja. Ali kad nastane moze se ukloniti jedino kod veterinara kako sam gore i napisala.

Eto moram napomenut da Nera iako ima 9 i pol godina jos nikad nije imala problema sa zubima i oni su joj i dalje bijeli ko u mladog psa. A ne dobiva kosti, vec sve one druge stvari koje pomazu higijeni zubala. I ne perem joj zube s nikakvim kaladontima i cetkicama.

Angela 
Citat | prije 7 mjeseci

E dobro da mi kažeš to, jer kao što sam napisala, nemam uopće iskustva s tim X Saznala sam tek prije mjesec dana, i mislila sam da će mu nestati ako malo više koristi žvakalice, ali ništa.. Prije je često koristio one male žvakalice i stvarno je uživao u njima, ali onda je prestao. Valjda su mu dosadile, ne znam stvarno.

Probat ću za ovo vrijeme otići do veta pa da mu očisti, nije mi bitna cijena jer je to jedino rješenje. Četkice Zippo ne podnosi, jednostavno mrzi kad mu diram usta. Nakon čišćenja kod veta ću mu kupiti puno žvakalica pa ćemo vidjeti koja mu je najbolja X

Citat | prije 7 mjeseci
uredio/la

Angela:

E dobro da mi kažeš to, jer kao što sam napisala, nemam uopće iskustva s tim X Saznala sam tek prije mjesec dana, i mislila sam da će mu nestati ako malo više koristi žvakalice, ali ništa.. Prije je često koristio one male žvakalice i stvarno je uživao u njima, ali onda je prestao. Valjda su mu dosadile, ne znam stvarno.

Probat ću za ovo vrijeme otići do veta pa da mu očisti, nije mi bitna cijena jer je to jedino rješenje. Četkice Zippo ne podnosi, jednostavno mrzi kad mu diram usta. Nakon čišćenja kod veta ću mu kupiti puno žvakalica pa ćemo vidjeti koja mu je najbolja X

kod mog veta je 400 kuna za mashu, znaci za psa teskog 7.5 kg. a moj vet je uber povoljan. znam da kod mog veta ne mozes, ali sve iznad 300 kn ne prihvacaj, posto je zippach jako malen i lagan. preporucam ti da ga i kastriras dok mu ciste zube, to je 2 u 1, da nemora opet pod anesteziju. a za tako malog muskog psa, nikako nebi trebalo biti skupo. e sad, pedigree dentastix je jaako dobar za zube. ALI! ako ga psi jedu ko masha. mashi prvo 2 dana stoj na podu, ne doživljava ga uopce. i onda si dama legne, stavi dentic između prednjih nogu i temeljno žvace komadic po komadic tocno se cuje kako prebacuje sa jedne strane zubala na drugu. onaj dentic za male pasmine, jede 10 minuta. e to je ciscenje zubica! e sad ako pas to pojede u 3 sekunde ko jonne i betty, onda to uopce nema smislaX

Didi 
Citat | prije 7 mjeseci

Zippo je još mlad pa me čudi da već ima kamenac , ali ako ima obavezno odi na čišćenje , ako pređe u gingivitis teško će se izliječiti

Citat | prije 7 mjeseci

Didi:

Zippo je još mlad pa me čudi da već ima kamenac , ali ako ima obavezno odi na čišćenje , ako pređe u gingivitis teško će se izliječiti

chihuahue jako cesto imaju problema sa zubima, bez obzira na dobX

Citat | prije 7 mjeseci
uredio/la

Moguce da ti vise nije htio jesto zvakalice jer je vec doslo do upale, jer si i sama primjetila da mu je crvenije zubno meso kod zubiju. Zvakalice su tvrde pa ga je vjerojatno boljelo, zato nece jesti. Zato kazem da je mozda i izbirljiv oko te druge hrane, a hrenovke koje zeli jesti su premekana hrana da bi ista cistile.

I ovo ti i ja predlazem da odma obavite i kastraciju u jednoj anesteziji. Sigurno ces proci jeftinije tako 2 u 1 nego da radis to zasebno. A i bolje za njega sto se tice anestezije.

Dentastix i ja dajem Neri i to za one najvece gigantske pse. Ona ga zvace ali ne dugo, bas kako Apso kaze u pola minute njega vise nema. Ali ajde malo ga ipak pozvace, a kazem tu je i ta suha tvrda hrana koja puno pomaze. Mnogi peseki cesto ne zvacu uopce hranu vec ju samo gutaju, pa se njima i cesce stvori plak i kamenac. Moja Nera je tako samo gutala keksice kad su bili nekakvi manji, ne mogu se sjetiti koja je to bila hrana, ali ove normalne ili naravno one vece, nih uredno zvace, kosa, hrska X tako da nema nikakvih problema sa zubicima X

Angela 
Citat | prije 7 mjeseci

Ja prije nisam znala da i čivave imaju problema sa zubima, čula sam samo za pinčeve. No realno je da i čivave imaju problema jer spadaju u male pse.X

Baš sam malo prije dala Zippu njegovu žvakalicu koju je prije obožavao, to je ona neka malena koža koja izgleda kao štapić i dođe samo 1 kunu, a traje tjednima X Iznenadilo me da je to žvakao jer sam mislila da ga previše boli, ali dobro mu je. Barem tako izgleda.

Nažalost, on ne želi jesti ništa tvrdo, jedino ukrade koji briketić iz mačje posudice par puta u danu. Nije mi drago što jede njihovu hranu, ali nikako neće pseće brikete. Tako da, da. U zadnje vrijeme jede samo mekanu hranu, npr te hrenovke koje niti ne sažvače, doslovno proguta cijeli komadić koji je za njega dosta velik X

Za kastraciju bih baš voljela, nisam se sjetila toga! Samo me zanima hoće li mi mama pristati, jer ipak ne mogu ja odlučivati o tome..

A zanima me da li se za to mora naručivati? Uglavnom, obavezno ću požuriti mamu da se dogovorimo za odlazak, jer ipak mi nije svejedno. Koliko sam uspjela vidjeti, ima samo te slojeve kamenca, malo mu je tamnije meso, ali ne vidim ništa drugo. To mi je drago, znači nije ništa ozbiljno u pitanju. X

Citat | prije 7 mjeseci

Svaki pas moze imati problema sa zubima neovisno o pasmini. Ok neke pasmine jesu sklonije, kao npr one koje imaju pasminski krivi zagriz, tipa pekinezer zbog svoje krace njuske. No najvecu ulogu ima upravo prehrana.

Naravno da se za to treba narucit, isto kako si i Felixa narucivala za kastraciju. Lijepo nazoves veterinara i kazes da bi htjela kastrirati Zippa i ako bi mogao usput dok je u anesteziji mu pogledati zubice, jer mislis da mu se poceo stvarati kamenac. On ce ti sigurno reci da nema problema i dogovorit cete se za jedan dan kad on ima mjesta u rasporedu i naravno kad vama pase. I kad dode taj dan i dodete sa Zippom k njemu samo ga jos jednom podsjetis na zube i moguce da ti taj zahvat ne bude ni naplatio... Sve ovisi kako se dogovorite s njim i kakav ti je vet opcenito...

Morate biti ulogirani