Title

Jeste li sigurni?

Forum Rijetka krv (15)

Rijetka krv (15)

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Zdravo svima!
Imamo problema,ali ovaj put sa Monom ... Za one koje ne znaju,Mona je Lenijeva djevojka
Dakle,Mona je sterilisana prije 5 dana i sve se dobro završilo.Međutim,Monini vlasnici su se čuli sa veterinarom i razgovarali o Moni.Veterinar je rekao da Mona ima jako rijetku (žitku) krv i da je na mjestu gdje su je uboli iglom isteklo dosta krvi,što nije normalno jer je u pitanju jedna tačkica...Takođe je dodao da su joj jedva zaustavili krvarenje pri završetku sterilizacije.Pitao je da li je bolestna od nečega,pa joj je krv tako rijetka(neko kaže žitka).
U utorak idu da skidaju konce,a i da urade krvnu sliku.
Zanima me da li neko zna na šta bi moglo da liči ovo sa žitkom krvlju,tj. da li vas ovo asocira na neku bolest?Ili je neko imao sličnih problema...Mene jako zanima i brinem se za nju,pa ne mogu čekati utorak...Ako ima neko neki savjet,pomozite!

Lea 
Citat | prije 7 godina
uredio/la

Nikad nisam čula za rijetku krv
Jako mi je žao
Nadam se da će Mona biti dobro
Držimo Vam fige

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Ja sam med.sestra pa možda malo i pomognem..tzv. rijetka krv je ona u čijem "sastavu" postoji manjak trombocita. Trombociti su odgovorni za zgrušavanje krvi, znači zacijeljivanje rana, koliko i za brz oporavak nakon ozljeda, tako da njihov manjak uzrokuje krvarenja (produžena) zbog dužeg vremena zgrušavanja.
Ako je manjak trombocita prevelik može se razviti bolest koja se zove hemofilija.

Kad Moni budu radili krvnu sliku pogledaj trombocite, okvirne vrijednosti elemenata ljudske i pseće krvne slike su iste!

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Da,prisjetila sam se ovog zgrušavanja krvi i ostalih stvari iz osnovne škole
Tražila sam po netu o hemofiliji i ovako po svemu sudeći izgleda da je to...Mada,neću da nagađam sad ništa,nalazi će najbolje pokazati. Svakako hvala!

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Gle, hemofilija je jako teška bolest, iako ne vjerujem da je toliko drastično. Koliko je prošlo od Moninog poroda? Psa se ne smije sterilizirat poslije poroda, jer bude puna krvi, možda je radi tog toliko curilo. a da ima hemofiliju, ne bi to nikako zaustavili.

Karla 
Citat | prije 7 godina
uredio/la

Nadam se da će Moni biti sve OK. Nemam nikakvih iskustva sa psećim zdravljem pa ti ne mogu ništa reći.

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Gle, hemofilija je jako teška bolest, iako ne vjerujem da je toliko drastično. Koliko je prošlo od Moninog poroda? Psa se ne smije sterilizirat poslije poroda, jer bude puna krvi, možda je radi tog toliko curilo. a da ima hemofiliju, ne bi to nikako zaustavili.

Joj,znam da je teška bolest... Nadam se da će biti dobro,mada u utorak će se sve znati.
A od poroda je prošlo 3 mjeseca i 10 dana.

Nadam se da će Moni biti sve OK. Nemam nikakvih iskustva sa psećim zdravljem pa ti ne mogu ništa reći.

Nikad nisam čula za rijetku krv
Jako mi je žao
Nadam se da će Mona biti dobro
Držimo Vam fige

HVALA VAM PUNO!

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Ne mora biti da je to, krv može biti rijetka ako fali željeza.

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Jako mi je žao....nadam se da će sa Monom biti sve ok i da nije u pitanju hemofilija...

B 
Citat | prije 7 godina
uredio/la
B 

O hemofiliji baš učimo na biologiji pa ću prepisati nešto o njoj iz udžbenika:

I hemofilija je jedna od nasljednih bolesti, kod koje se krv ne može zgrušati. Već nakon slabog ranjavanja dolazi do dugotrajnog krvarenja koje može biti uzrok smrti. Danas postoje lijekovi kojima se regulira to krvarenje i produžuje život.

Lea 
Citat | prije 7 godina
uredio/la

Ima li novosti ?

Citat | prije 7 godina
uredio/la

-Hvala schnauzer09 i rockerivaa!

-MalaLinda,nema novosti do utorka (možda čak i srijede) ...rekli su mi njeni vlasnici da će je tada voditi na kontrolu i onda će uraditi i krvnu sliku.

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Od hemofilije u ljudskom rodu ne oboljevaju žene nego muškarci. Ako povlačimo paralelu, ovdje se radi o ženki!
Zašto je sterilizirana, da li je možda imala upalu maternice?

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Nedostatak trombocita ne znači nužno hemofiliju, svaka od vas je previdjela rečenicu da je hemofilija bolest kod ljudi!!!

Citat | prije 7 godina
uredio/la

Od hemofilije u ljudskom rodu ne oboljevaju žene nego muškarci. Ako povlačimo paralelu, ovdje se radi o ženki!
Zašto je sterilizirana, da li je možda imala upalu maternice?

Nije imala upalu materice niti je bila bolestna od nečega,kako kažu njeni vlasnici.Sterilisali su je da se više ne bi parila,rađala štence i prolazila opet kroz muke koje je jednom prošla...(bar tako kažu njeni vlasnici).

Nedostatak trombocita ne znači nužno hemofiliju, svaka od vas je previdjela rečenicu da je hemofilija bolest kod ljudi!!!

Ma ne,naravno da nisam zaboravila na činjenicu da je hemofilija bolest izraženija kod ljudi,nego kod pasa i mačaka. Ja se iskreno nadam da nije to...opet kažem,nalazi će najbolje pokazati

Morate biti ulogirani